Eurovipnet - Niezależny zespół przedsiębiorców

Porównanie systemów oczyszczania wody

Zasadniczo dane z badań konkurencyjnych rynków nie są publikowane. Zasadą firmy jest sprzedaż produktu na podstawie jego zalet, a nie przez umniejszanie osiągnięć konkurencji. Jednak prowadzony jest stały monitoring najnowszych rozwiązań technicznych na rynkach, co pozwala na informowanie klientów o skuteczności Systemu eSpringTM i jego przewadze nad innymi systemami.

Metoda Opis Zalety Wady
eSpring™
(wkład węglowy/filtr UV)

Woda przepływa przez aktywny filtr węglowy. Następnie poddawana jest działaniu promieni UV, które niszczą wiele mikroorganizmów obecnych w wodzie

System usuwa ponad 140 różnych zanieczyszczeń z pestycydami, chemikaliami przemysłowymi, związkami organicznymi i nieorganicznymi oraz cząsteczkami wielkości zaledwie 0,2 mikrona włącznie.

Niszczy ponad 99% bakterii i wirusów przenoszonych przez wodę. Wkład węglowy/UV działa przez rok lub do 5000 litrów wody.

Dostarcza oczyszczonej wody w każdej chwili, prosto z kranu, w ilości około 3,4 litra na minutę, przy średnim ciśnieniu wody.

Wyższy wydatek początkowy niż w przypadku alternatywnych metod. Jednak długie działanie i niskie koszty utrzymania pozwalają zmniejszyć koszt oczyszczania wody.
Gotowanie Wodę gotuje się przez 20 minut, aby zabić szkodliwe mikroorganizmy, potencjalnie obecne w wodzie. Niszczy bakterie, wirusy i cysty, jeśli wodę gotuje się przez minimum 20 minut. Nie usuwa wielu związków organicznych i nieorganicznych. Nie poprawia smaku, koloru i zapachu wody. Metoda bardzo niewygodna i czasochłonna.
Woda butelkowana Może być produkowana z wody źródlanej, mineralnej, kranowej lub destylowanej. Postrzegana jako lepsza pod względem smaku, zapachu, przejrzystości oraz czystości mikrobiologicznej i chemicznej. Może być nieznanego pochodzenia. Metoda droga i niewygodna.
Filtry ceramiczne Woda przepływa przez elementy ceramiczne; małe pory urządzenia zatrzymują duże cząsteczki. Usuwa duże cząsteczki. Filtr ceramiczny może być użyty ponownie po umyciu. Usuwa bakterie przez krótki czas. Wymaga regularnego czyszczenia i dezynfekcji. Nie usuwa zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, ani wirusów.
Filtry dzbankowe/Filtry przepływowe Granulowany węgiel aktywny i/lub żywica usuwa zanieczyszczenia w miarę przepływu wody. Poprawia smak i przejrzystość wody. Żywica może zmniejszać ewentualną twardość wody. Filtr działa krótko - zazwyczaj miesiąc lub krócej. Filtry dzbankowe oczyszczają małą ilość wody i działają powoli. Niski stopień usuwania zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Mogą być drogie w użyciu.
Odwrócona osmoza Ciśnienie wody przepycha ją przez cienką membranę. Zanieczyszczenia są odrzucane przez membranę. Usuwa związki nieorganiczne. Może być dostosowany do usuwania związków organicznych. Usuwa minerały. Powolne działanie. Może powodować znaczną stratę wody. Nie stanowi skutecznej obrony przed bakteriami i wirusami. Z czasem membrana może się zabrudzić i skuteczność oczyszczania spada.
Oczyszczanie srebrem Srebro miesza się z węglem, aby zachować zalety filtra węglowego i równocześnie chronić przed bakteriami. Nieznaczna skuteczność w usuwaniu niektórych bakterii. Przy dopuszczalnych ilościach srebra nie usuwa skutecznie niepatogenetycznych (nieszkodliwych bakterii. Dodaje srebro do wody. Nie działa przeciwko wirusom.
Granulowany węgiel aktywny Luźno ułożony węgiel pochłania z wody zanieczyszczenia, w miarę przepływu przez granulki. Usuwa chlor. Usuwa wiele związków organicznych. Pozostawia minerały Mogą powstać "kanaliki", co zmniejsza skuteczność metody. Nie usuwa związków nieorganicznych, bakterii i wirusów.
Blok sprasowanego węgla Ciśnienie wody przepycha ją przez stały blok aktywnego węgla. Zanieczyszczenia usuwane są przez fizyczne wychwytywanie lub wiązanie się wodoru w miarę przepływu wody. Usuwa chlor, THM i wiele związków organicznych. Pozostawia minerały. Skuteczny. Nie tworzą się "kanaliki". Zapewnia dokładną filtrację cząsteczek o wielkości zaledwie 0,2 mikrona. Nieskuteczny w przypadku większości związków nieorganicznych, bakterii i wirusów.
Promienie UV Woda poddawana jest silnemu działaniu promieni UV. Skutecznie usuwa bakterie i wirusy. Nie działa na zanieczyszczenia chemiczne.
Wymiana jonowa Woda przepływa przez warstwę żywicy. Następuje wymiana jonowa i uwolniony zostaje jon o ładunku przeciwnym (zazwyczaj chlor). Skutecznie usuwa azotany, siarczany i arszenik. Ma tendencję do tworzenia kamienia w wodzie. Przeciwne jony zmniejszają przepustowość. Wymaga regeneracji solanką.