Eurovipnet - Niezależny zespół przedsiębiorców

Artykuły i porady » Zdrowie i profilaktyka

Cholesterol nie do końca zły

Wydrukuj artykuł
  • Choć cholesterol ma nienajlepszą opinię , bez niego nie możemy się obejść. Cholesterol jest potrzebny każdej komórce od momentu narodzin po kres naszych dni.
  • Jedynie jego nadmiar szkodzi. Prowadzi bowiem do miażdżycy naczyń krwionośnych, a ta z kolei jest główną przyczyną zawałów serca i udarów mózgu.

Co to jest cholesterol?

Jest to związek tłuszczowy, który swym wyglądem przypomina miękki wosk. Nasz organizm sam produkuje go od 1 do 2 godzin na dobę. Odbywa się to przede wszystkim w wątrobie. Stąd wraz z krwią dociera do wszystkich komórek organizmu. Potrzebny jest on nam do :

  • budowy wszystkich błon komórkowych
  • do dobrego trawienia (tworzy kwasy żółciowe)
  • do produkcji hormonów płciowych i nadnerczy (odpowiadających za nasze ciśnienie)
  • do produkcji i przyswajania witaminy D
  • do ochrony organizmu przed nowotworami.

Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi. Dlatego też aby mógł się przemieszczać musi połączyć się ze specjalnymi białkami transportującymi, tworząc lipoproteiny. Rdzeń takiej cząsteczki stanowi cholesterol i tzw. trójglicerydy (tłuszcze) a otoczkę stanowią białka.

Lipoproteiny różnią się między sobą gęstością czyli stosunkiem tłuszczu do białka w każdej cząsteczce. Te o małej gęstości - zawierające więcej tłuszczu, oznaczono symbolem LDL. Natomiast te o dużej gęstości, zawierające więcej białka, oznaczono symbolem HDL.

Zadaniem cząsteczek LDL jest dostarczenie cholesterolu do komórek, które pobierają go tyle ile potrzebują. Nadwyżkę odbierają z komórek cząsteczki HDL i transportują ją z powrotem do wątroby. Tutaj część jest wykorzystywana do produkcji kwasu żółciowego a resztę, jeśli nie jest zbyt duża - organizm rozkłada i wydala. HDL wykonuje dobrą robotę dlatego zwany jest dobrym cholesterolem.

Z kolei LDL dostarcza do komórek czasem tak dużo cholesterolu, że jego część odkłada się w postaci blaszki miażdżycowej w ściankach tętnic. Dlatego popularnie mówi się o nim zły cholesterol. Właściwa proporcja całkowitego cholesterolu do HDL to 3:1 oraz LDL to 3:1.

Stężenie cholesterolu zależy od wielu czynników takich jak: poziom zdrowia, tryb życia. W krajach europejskich przyjęto następujące normy w mg/dl:

  WSKAZANY GRANICZNY NIEPRAWIDŁOWY
CHOLESTEROL CAŁKOWITY do 200 201 - 250 ponad 250
LDL do 130 131 - 175 ponad 175
HDL ponad 45 35 - 45 niżej niż 35
Trójglicerydy do 150 151 - 200 ponad 200


Niepokojący wynik to cholesterol całkowity na poziomie poniżej 180 mg/dl. Istnieje wówczas zagrożenie anemią, białaczką, nadczynnością tarczycy, obniżeniem odporności, nowotworem złośliwym, wylewami, depresjami, agresjami. Znakomitą pomocą jest wtedy naturalna ACEROLA C i Omega 3. Ważniejsze jednak zawsze jest od ogólnego poziomu cholesterolu określenie poziomu HDL i LDL.

  • 75% obecnego cholesterolu we krwi powstaje w wątrobie a jedynie 25% pochodzi z pożywienia.

  • Sam L D L nie jest szkodliwy. Dopiero utlenowany LDL stwarza zagrożenie. Istotną rolę w odkładaniu się go odgrywa HOMOCYSTEINA. Łącząc się z LDL tworzy groźną mieszankę, uszkadzającą ściany naczyń i tworzącą blaszki miażdżycowe. Poziom homocysteiny w organizmie wzrasta na skutek odżywiania się produktami przetworzonymi. To powoduje niedobór witamin B6 i B12, kwasy foliowego. Aby neutralizować skutki działania tej groźnej pary należy uzupełniać witaminę B preparatami naturalnymi. Uzupełnienie witamin z grupy B przekształca homocysteinę w bezpieczną metioninę.

  • Procesami utleniania cholesterolu L D L zapobiegają przeciwutleniacze witaminy E, C, B - karoten, selen. Pamiętajmy by nie zabrakło ich w naszej diecie. Duży wpływ na poziom cholesterolu we krwi mają: witamina B oraz chrom.

  • Utlenowany cholesterol zawiera takie produkty jak: mleko w proszku, zjełczałe masło, żółte sery, sosy, zupy w proszku, kakao rozpuszczalne, produkty smażone, wędzone, konserwowane. Wystrzegajmy się ich.

  • Świeże jajka nie zawierają złego cholesterolu i są polecane jako jeden z najbardziej odżywczych produktów. Jedno jajko dziennie to norma. Żółtko jaja to znakomity budulec dla mózgu. Jest doskonałą kompozycją aminokwasów. Dostarcza organizmowi surowców z których może sam wytworzyć związki antyoksydacyjne np: GLUTATION. Cholesterol zawarty w jajku jest równoważony przez dużą ilość LECYTYNY obniżający jego stężenie we krwi. Lecytyna działa ochronnie na komórki nerwowe, tworząc neuroprzekaźniki. Dzięki niej tłuszcze wewnątrz naczyń krwionośnych powstają w stanie ciekłym, co zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych i zamykaniu światła naczyń.

  • Do łask wróciło też masło. Podobnie jak jajko zawiera lecytynę, która ułatwia rozkład choresteloru. Jest bogatym źródłem witaminy A wspomagającej funkcjonowanie nadnerczy i tarczycy. Zawiera też witaminę E i Selen, chroniąc przed wolnymi rodnikami. Bardzo niebezpieczna zaś jest margaryna, tłuszcz sztucznie modyfikowany, sztucznie utwardzony. Jest to tłuszcz o uszkodzonej cząsteczce działaniem wysokiej temperatury. Zwany jest tłuszczem trans. Tego rodzaju tłuszcze zakłócają przemianę zdrowych tłuszczy w niezbędne hormony. Powodują choroby serca i naczyń krwionośnych oraz nowotwory. Zwiększają poziom L D L i trójglicerydów a obniżają poziom HDL.

  • Bardzo szkodliwe jest smażenie, podczas którego tłuszcze wielonienasycone (wrażliwe na wysoką temperaturę) utleniają się i stają się trans. Najlepiej smażyć jest na oliwie z oliwek, sklarowanym maśle lub skwarku słoniny. Dobrze jest podczas smażenia dolewać wodę aby obniżać temperaturę smażenia.

  • Jednak przede wszystkim pamiętajmy o witaminach szczególnie ANTYOKSYDANTACH, których nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie.
Powrót na górę