Eurovipnet - Niezależny zespół przedsiębiorców

Artykuły i porady » Zdrowie i profilaktyka

Przyswajalność składników odżywczych podstawą skuteczności preparatów

Wydrukuj artykuł

Przyswajalność to zdolność określonego składnika odżywczego do przenikania z przewodu pokarmowego do krwi. Na przyswajalność danej witaminy oraz czas, w jakim wchłania się ona do krwiobiegu, ma wpływ wiele czynników. Sześć z nich ma znaczenie zasadnicze dla przyswajalności.

1. Rodzaj składników użytych do produkcji dodatków żywieniowych.

Wiele witamin występuje w dwóch lub trzech aktywnych chemicznie formach, natomiast związki mineralne rzadko występują w naturze samodzielnie. Przeważnie mają postać soli lub występują razem z innymi związkami. Od doboru odpowiednich substancji, będących źródłem witamin i składników mineralnych, zależy czas i ilość składników odżywczych wchłanianych przez organizm. Nutrilite™ przykłada do tego szczególną wagę i do produkcji dodatków żywieniowych wybiera te substancje, z których witaminy i składniki mineralne są w dużym stopniu i szybko absorbowane.

2. Ilość składników odżywczych zawartych w jednej tabletce lub kapsułce.

Im większa jest zawartość konkretnego składnika odżywczego (np. witaminy) w dodatku żywieniowym, tym mniejsza jest jego przyswajalność. Przykładem może być witamina C, której małe dawki są w 100 procentach wchłaniane. Przy przyjmowaniu jednorazowo dużych dawek, wchłanianie zmniejsza się aż o 50 procent. Produkty Nutrilite™ mają optymalnie dobraną zawartość składników odżywczych, tak by ich przyswajalność była jak największa. Aby produkty Nutrilite™ mogły w pełni zaspokoić potrzeby organizmu na dany składnik odżywczy, należy je przyjmować dwa lub więcej razy dziennie.

3. Zawartość w produkcie innych składników.

W dodatkach żywieniowych, obok witamin i składników mineralnych, występują również inne substancje naturalne, które mają rozliczne funkcje. Dzięki nim tabletki zachowują swoją konsystencję, rozpuszczają się w przewodzie pokarmowym i mogą zostać wchłonięte do krwiobiegu. Niektóre substancje do­datkowe mogą jednak opóźniać ten proces. Naukowcy Nutrilite™ poświęcają wiele uwagi odpowiedniemu skomponowaniu produktów, tak aby składniki dodatkowe zwiększyły przyswajalność zawartych w dodatkach żywie­niowych witamin i składników mineralnych.

4. Sposób formowania tabletek.

Produkcja tabletek polega na sprężaniu proszku. Siła użyta do formowania, jak również kształt tabletek, mogą mieć wpływ na czas ich rozpadu w żołądku, co bezpośrednio wpływa na przyswajanie składników odżywczych.

5. Spożywanie dodatków żywieniowych razem z posiłkami.

Obecność pożywienia w żołądku wywołuje szereg reakcji: żołądek zaczyna wytwarzać kwasy, hormony, soki trawienne i enzymy. Pokarm pozostaje w żołądku średnio 2-3 go­dziny. Następnie przechodzi do jelita cienkiego, gdzie większość składników odżywczych jest wchłaniana. Proces ten trwa od 3 do 10 godzin. Im dużej pokarm tam pozostaje, tym więcej witamin i składników mineralnych jest przyswajanych do krwiobiegu. Spożywanie dodatków żywieniowych razem z posiłkami nie tylko wzbogaca dietę w składniki odżywcze, ale również zwiększa ich wchłanianie.

6. Wiek, stan zdrowia, poziom odżywiania organizmu.

Wszystkie te czynniki decydują o stopniu wykorzystania składników odżywczych przez ustrój człowieka. Organizm dobrze odżywiony, któremu nie brakuje witamin i składników mineralnych, wchłania ich mniej niż organizm cierpiący na ich brak. Przyswajanie jest zależne również od wieku i przyjmowania przez daną osobę.

Czy wiesz, że...

  • Dziewczęta i kobiety powinny codziennie przyjmować w pokarmie i suplementach 18 mg żelaza. Płci męskiej wystarcza 10 mg.
  • Dobroczynne właściwości czosnku znane są już od setek lat. Roślina ta jest wspaniałym, aromatycznym dodatkiem do wielu potraw, a jej właściwości odżywcze pozostają niezmienione nawet w procesie gotowania. Co więcej, dopiero kiedy przekroimy ząbek czosnku, enzymy w nim zawarte rozpoczynają produkcję substancji o nazwie alicyna, które następnie jest przetwarzana w inne związki mający korzystny wpływ na zdrowie. Dlatego dla zwiększenia skuteczności działania należy go posiekać 10-15 minut przed rozpoczęciem gotowania.
Powrót na górę